Blog

Wizyta u kardiologa – jak się przygotować?

Wizyta-u-kardiologa-jak-sie-przygotowac

Dla wielu z nas wizyty medyczne są źródłem stresu. Nawet gdy idziemy do dobrze nam znanego lekarza pierwszego kontaktu, czujemy lekki niepokój i dyskomfort, wchodząc do jego gabinetu. Wizyty u kardiologa mogą wywołać jeszcze większe nerwy. Oczywiście są one zupełnie niepotrzebne, bowiem większość specjalistów podchodzi do klienta z wyrozumiałością. Aby jednak współpraca przebiegła sprawnie, warto do takiego spotkania odpowiednio się przygotować…

Pierwsza wizyta i wywiad pacjenta

Przygotowanie jest szczególnie ważne, zwłaszcza przed pierwszą konsultacją. To na niej specjalista musi zapoznać się z aktualną sytuacją oraz historią dotychczasowego leczenia. Przed odwiedzinami gabinetu kardiologa warto więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim już zawczasu można wypisać sobie listę leków, które aktualnie przyjmujemy, lub stosowaliśmy w przeszłości. Tworząc spis, najlepiej jest wypisać również dawki stosowanych preparatów, ponieważ takie informacje zwykle trudniej jest zapamiętać i powtórzyć w gabinecie. Dzięki temu kardiolog będzie wiedział, jakie leki były stosowane, które powodowały skuteczne działanie oraz jakich nie używać ponownie ze względu na skutki uboczne.

Aby jeszcze lepiej poinformować lekarza o stanie zdrowia, warto także przedstawić mu dokumentację medyczną oraz informacje o niedawno przebytych chorobach. Istotną wskazówką dotyczącą dalszego postępowania jest także wzmianka o uczuleniach i alergiach pacjenta.

Przygotuj wszystkie badania

W tym przypadku istotne są wszelkie raporty i analizy stanu zdrowia pacjenta przeprowadzone w ostatnim czasie. Przy pierwszej wizycie warto zabrać aktualne wyniki badań zlecone przez lekarza rodzinnego, takie jak morfologia oraz mocz. Warto również wziąć poprzednie raporty, na podstawie których kardiolog będzie mógł dokonać porównania.

Przed wybraniem się do gabinetu, warto także przygotować:

  • wyniki badań EKG, Holter EKG czy UKG w przypadku, gdy testy te były wcześniej wykonywane,
  • karty wypisów z hospitalizacji,
  • dodatkowe wyniki badań laboratoryjnych,
  • książeczkę pomiarów ciśnienia tętniczego i glikemii (jeśli były takie prowadzone).

Coś dopowiedzieć? O coś zapytać?

Pierwsza wizyta u kardiologa powinna przybrać formę swego rodzaju spowiedzi. Chodzi w niej o to, że im więcej informacji pacjent przekaże specjaliście, tym efektywniej dobierze on metody dalszej diagnostyki i leczenia chorób. Nie bójmy się więc podawać wszelkich szczegółów z życia, nawet jeśli dotyczą one tematów tabu, naszych słabości czy nałogów.

Warto również przed spotkaniem zebrać informacje dotyczące nawyków żywieniowych, stylu życia pacjenta oraz osób z jego otoczenia, a także przebytych chorób w rodzinie. Podczas wizyty można także dopytać o wiele rzeczy. Specjalista jest od tego, aby wytłumaczyć nam wszystkie niejasności związane z dalszym postępowaniem w przypadku leczenia. A wiedza ta może znacznie ułatwić proces.