Blog

Co zawsze warto mieć w domowej apteczce

claudio-schwarz-purzlbaum-L8iPDE99z9c-unsplash (1)

Nierzadko zdarza nam się poczuć gorzej w miejscu zamieszkania. Wiele z nas cierpi także na różnego rodzaju przypadłości, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Posiadanie w domu odpowiednich sprzętów medycznych znacznie ułatwia życie, gdyż mogą służyć zarówno działaniom leczniczym, kontrolnym, jak i profilaktycznym. Co i dlaczego powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania?

Podstawowa apteczka

Każdy z nas posiada w swoim domu pudełko, w którym trzyma leki przeciwbólowe, plastry czy bandaże. Standardowo większość ma rozeznanie w kontekście tego, co powinno znajdować się pod ręką w samochodzie czy domu. Ponadto, stale uzupełniamy asortyment w przypadku wyczerpania środków bądź utraty ich ważności. Niezbędne jest także posiadanie w domu dobrego sprzętu, który rzadko kiedy wymaga wymiany.

Ciśnieniomierz

Pomiar ciśnienia błędnie kojarzony jest z osobami starszymi lub cierpiącymi na choroby układu krążenia. Wzrost lub spadek ciśnienia może zdarzyć się każdemu, a jego charakter pozostaje incydentalny. Warto jednak na bieżąco dokonywać pomiarów, gdyż zawyżone wartości mogą zwiastować problemy z układem krążenia i wymagają konsultacji lekarskiej. Koszt ciśnieniomierza to około 150 zł – mowa o modelu elektrycznym, który samodzielnie dokonuje pomiaru.

Glukometr

Nakłucie opuszka palca pozwala na zbadanie poziomu cukru we krwi. Glukometr bezwzględnie muszą posiadać w domu osoby, które chorują na cukrzycę, a także te, które miały w rodzinie przypadki występowania tej choroby. Każdy z nas powinien jednak zainwestować w glukometr, gdyż jest to koszt około 150-200 zł, a w przypadku nagłego spadku lub wzrostu cukru we krwi (co rzutuje na samopoczucie) pozwala szybko postawić diagnozę.

Lampa na podczerwień

Dosyć nieoczywistym przyrządem jest lampa na podczerwień, która dzięki emisji ciepła powoduje rozszerzanie tkanek i szybszy przepływ krwi w organizmie. Stosowanie lampy na podczerwień jest polecane szczególnie osobom po stłuczeniach lub takim, które cierpią na choroby reumatyczne, atopowe zapalenie skóry czy trądzik.

Inhalator

Dla osób, które mają problemy z górnymi drogami oddechowymi, niezbędnym sprzętem w domu jest inhalator. Oczyszcza on drogi oddechowe za pomocą pary, w której rozpuszczane są sole lecznicze czy leki. Jest on bardzo pomocny w leczeniu kataru u małych dzieci czy osób starszych. Każdy z nas powinien stosować go w okresie grzewczym, kiedy zwiększa się ryzyko infekcji na skutek wysuszenia błon śluzowych gardła i nosa.