Blog
Co grozi przez nadmierną ekspozycję na słońce i jak chronić skórę?
Ze względu na położenie geograficzne mamy ograniczoną ilość dni związanych z pełnym nasłonecznieniem. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi chce w intensywny sposób skorzystać z cennych promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja ciała na działanie słońca może mieć jednak bardzo negatywne skutki zdrowotne… Pojawia się więc pytanie: czy przebywanie na słońcu jest w ogóle bezpieczne? A jeśli nie, to z jakimi konsekwencjami może być związane tradycyjne opalanie się na plaży?
Wszystkiemu winne promienie UV
Na początku warto stwierdzić, że światło słoneczne jest falą elektromagnetyczną emitującą różnego rodzaju promieniowanie. Zawiera ono składniki widma światła widzialnego, które dociera do naszego oka, jak również promienie ultrafioletowe niosące ze sobą pewną porcję energii. Dzięki niemu odczuwamy przyjemne ciepło na skórze ciała. Promienie UV mogą jednak wpływać na rozwój chorób i defektów skórnych.
Nie jest prawdą, że jakakolwiek ekspozycja na działanie promieni słonecznych wywołuje poważne dolegliwości. Dermatolodzy wskazują, że owszem, opalanie się nawet krótkotrwałe powoduje mikrouszkodzenia naskórka. Jednak są to problemy, z którymi nasz organizm z pewnością da sobie radę. Kłopoty mogą pojawić się przy nadmiernej ekspozycji ciała w dłuższym czasie. Przenikliwe promienie UV mogą wtedy dostarczyć zbyt dużą dawkę energii powodując zmiany skórne.
Ogromny wpływ na skórę i nie tylko
Do jednych z najpoważniejszych objawów nadmiernego opalania się należą nowotwory skóry. To przewlekłe schorzenia powstające w wyniku dostarczenia zbyt dużej dawki promieniowania ultrafioletowego, które w konsekwencji niszczy zdrowe komórki ciała.
Nadmierne opalanie wpływa również na mniej groźne, lecz psujące efekt wizualny naskórka defekty, takie jak przebarwienia skóry czy zaskórniaki. Bagatelizowanie wpływu promieni słonecznych przyspiesza procesy starzenia się skóry, a w skrajnych sytuacjach może spowodować powstawanie rumieni i oparzeń słonecznych.
Problemy nie dotyczą jednak wyłącznie zewnętrznej sfery ludzkiego ciała. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nadmiar promieni słonecznych wpływa również na inne układy. Nieprawidłowe opalanie może być przyczyną powstawania chorób oczu, immunosupresji, nadprodukcji wolnych rodników czy reakcji fotouczulających. Warto dodać, że zbyt obfite nasłonecznienie głowy może doprowadzić do udaru słonecznego.
Czy da się uniknąć tych problemów?
Problemy z nadmierną ekspozycją ciała są faktem, jednak nie muszą być one koniecznością. Aby ustrzec się przed tymi dolegliwościami, wystarczy stosować się do specjalistycznych zaleceń, w szczególności pamiętać o:
- rozsądku podczas planowania długości czasu opalania i doboru odpowiedniej pory dnia,
- stosowaniu kremów z filtrem zabezpieczających ciało przed działaniem promieni UV,
- odpowiednim nawodnieniu organizmu podczas opalania się,
- zakładaniu okularów przeciwsłonecznych zabezpieczających oczy.
A przede wszystkim warto obserwować swoje ciało i w zależności od sytuacji odpowiednio reagować na wszelkie symptomy problemów.