Poradnia pediatryczna

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców

Wakacje z dzieckiem

Dziecko w podróży.

Częstym problemem rodziny wybierającej się na wakacje są nudności i wymioty występujące u dzieci w czasie podróży samochodem, czyli choroba lokomocyjna. Najczęściej dotyczy ona dzieci od 2. do 12. roku życia. Jeśli Twoje dziecko ciężko znosi podróże, możesz mu pomóc robiąc częste przerwy w czasie jazdy, unikając nagłego, zrywnego ruszania i hamowania, szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Wskazana jest również jazda przodem do kierunku jazdy, co jest niestety możliwe dopiero w przypadku fotelików dla starszych dzieci. Jeśli pomimo tych środków zapobiegawczych Twoje dziecko z trudem znosi podróż, warto zapytać swojego pediatrę o dostępne środki farmakologiczne. Zalecanymi przez towarzystwa pediatryczne środkami są doustne leki przeciwhistaminowe, które mają działanie przeciwwymiotne, przeciwalergiczne i łagodnie uspokajające. Należy je podać dziecku na 30 minut przed planowaną podróżą. Do najbardziej popularnych leków z tej grupy należy Aviomarin, nie jest on jednak dopuszczony do stosowania u dzieci poniżej 2 roku życia. Do środków pozbawionych działań niepożądanych, ale niestety o nie w pełni udowodnionym działaniu, należą preparaty zawierające wyciąg z kłącza imbiru. Ma on działanie przeciwwymiotne i przeciwzapalne. Środki te przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Wyjazd za granicę.

W niektórych krajach istnieje szczególnie duże ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) czy odrę, stąd już w trakcie planowania takiego wyjazdu należy zasięgnąć porady lekarza, co do bezpieczeństwa naszego malucha. Konieczne może być wykonanie szczepień ochronnych zalecanych (odpłatnych) lub przyspieszenie szczepień obowiązkowych, tak by czas wakacji upłynął na odpoczywaniu i relaksie. Niestety, nie wszystkim chorobom jesteśmy w stanie zapobiec szczepieniami, stąd koniecznie należy poradzić się lekarza, jak zapobiegać m.in. biegunkom, malarii i innym chorobom tropikalnym (najlepiej w Poradni Chorób Tropikalnych).

Podróżna apteczka.

Wybierając się z maluchem na wakacje koniecznie należy zabrać ze sobą kilka podstawowych leków. Należą do nich przede wszystkim środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen (o dokładne dawkowanie zapytaj lekarza opiekującego się dzieckiem). Warto zabrać także doustne płyny nawadniające (tzw. elektrolity) oraz probiotyk, przydatne w przypadku wystąpienia biegunki. Można spakować także doustne lub miejscowe leki przeciwalergiczne (dostępne bez recepty lub wypisane przez lekarza). Nie wolno zapomnieć także o stałych lekach dziecka czy codziennie przyjmowanych witaminach. Przydatne będą także materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne.