Poradnia pediatryczna

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez rodziców

Żywienie dzieci - karmienie piersią

Karmieniu piersią poświęcono wiele artykułów, wytycznych czy poradników. Najważniejsze jest jednak, by Mamy chciały karmić naturalnie! A wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo jeszcze przed urodzeniem dziecka przyszła Mama spotka się z różnymi, często sprzecznymi, radami, które zamiast ułatwiać, tylko utrudniają podjęcie, ale przede wszystkim kontynuowanie karmienia piersią.

Najważniejszym celem jest wyłączne karmienie piersią od urodzenia do końca 6 miesiąca życia dziecka. Ale jak to zrobić? Najlepszym początkiem tej długiej drogi jest możliwość nakarmienia noworodka tuż po porodzie. Według aktualnie obowiązujących w Polsce Standardów Opieki Okołoporodowej każda Mama, której ciąża i poród przebiegały fizjologicznie, powinna mieć zapewnioną możliwość przebywania ze swoim nowonarodzonym Dzieckiem przez 2 godziny po porodzie. W tym czasie to pierwsze karmienie ma nie tylko charakter czysto odżywczy (w pierwszym mleku, czyli tzw. siarze, zawartych jest mnóstwo składników wzmacniających odporność Maluszka), ale także (a może przede wszystkim?) emocjonalny, zarówno dla Mamy, jak i jej dziecka, którzy widzą się i czują po raz pierwszy w życiu. To naprawdę wyjątkowy moment! A potem przychodzi do głowy te tysiące wątpliwości – czy będę miała pokarm? czy mój pokarm będzie „dobry”? jak rozpoznam czy Malec jest głodny? a kiedy jest najedzony? itd. Do tego dochodzą normalne (naturalne) problemy z uczeniem się przez dziecko i Mamę przystawienia do piersi, ssania, koordynowania ssania i połykania itd. Jakby tego było mało dochodzi ból brodawek sutkowych nieprzyzwyczajonych do takiego zadania, jakim jest karmienie. No i po początkowym zmartwieniu o brak pokarmu, nadchodzi ból przepełnionych mlekiem piersi… Ale to wszystko mija!!! Czas na tzw. ustabilizowanie się laktacji, czyli czas dla Mamy i Maluszka na „dogadanie się” w sprawie karmienia, to aż 6 tygodni. Nie poddawajcie się więc drogie Mamy, bo jest o co walczyć.

Korzyści płynące z karmienia naturalnego dla Mamy

to miedzy innymi: szybszy powrót do formy po porodzie – mniej dolegliwości w okresie połogu, szybsze „zwijanie się” macicy, mniejsze krwawienie, mniejsze ryzyko anemii, szybka utrata nadprogramowych kilogramów (mama karmiąca zużywa dziennie średnio około 500 kcal tylko na samą produkcję mleka!), zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajników (zwłaszcza przy długotrwałym karmieniu), mniejsze ryzyko odwapnienia i złamania kości (czyli osteoporozy) i wiele innych.

i dla Dziecka…

karmienie naturalne umożliwia osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju, chroni przed infekcjami, zgłasza przewodu pokarmowego i ucha środkowego, w późniejszym okresie chroni przed otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) itd.

oraz dla budżetu domowego … przez pierwsze pół roku życia Dziecka, na karmienie piersią nie wydacie ani złotówki :)

Co to jest to wyłączne karmienie piersią? To nie podawanie dziecku do picia czy jedzenia żadnych innych napojów czy posiłków poza mlekiem mamy. Czyli nie dopajamy dziecka wodą, wodą z sokiem owocowym, wodą z cukrem, herbatkami itp. Prawidłowo odżywiona, zdrowa Mama produkuje w pierwszym półroczu życia dziecka wystarczającą ilość pokarmu, który w 100% zaspokaja potrzeby rozwijającego się niemowlęcia. Co więcej, pokarm Mamy dostosowuje się pod względem ilości, ale i jakości do zmieniających się z wiekiem potrzeb dziecka. Jedynym wyjątkiem są tu witaminy D i K, które należy uzupełniać w diecie dziecka.